LIPO

@

Lipo, vlastním jménem Jonáš Červinka, je český básník a rapper. Narodil se 11.dubna 1986, pochází z Liberce, kde spolu s Pauliem Garandem založil projekt Básníci před mikrofonem (BPM). Debutová deska BPM Slova vyšla v roce 2007 a obsahovala i první výraznější hit – Madam poezie. Nová etapa Lipovy kariéry přišla na podzim 2010, když vydal politicky angažovaný song Pozdravy z Liberce, kterému se dostalo i podpory některých médií. Na jaře 2011 oznámil Lipo práci na své sólové debutové desce. Na rok 2013 přichystal Lipo spolupráci s talentovanou začínající zpěvačkou Kateřinou Marií Tichou, kterou nazval Do města přišla zima. Zároveň začal Lipo v roce 2013 pracovat na svém druhém sólovém albu. Na něm opět spolupracoval s talentovaným beatmakerem, který si říká ODD, a také s popovým producentem Martinem Ledvinou. Deska O duši, která překračuje mantinely hiphopového žánru, vyšla 12. května. Jen pár hodin po svém vydání se ocitla na prvním místě prodejnosti českých alb na iTunes, v oficiálním českém prodejním žebříčku IFPI debutovala na čtvrtém místě.

Příprava dalšího alba zabrala Lipovi čtyři roky. Během nich získával od písní, které vycházejí z jeho osobního života, potřebný odstup a s producentem ODD je několikrát úplně překopali. Nové album je ovlivněno vlivy živé hudby a Lipo na něm dokonce i zpívá. Přizval si také několik hostů z řad výborných muzikantů. Pod názvem Lyrika vyšla novinka 27. dubna 2018. Že umí vyjádřit svůj názor na situaci ve společnosti, už Lipo ukázal mnohokrát. Koho zajímá jeho angažovaná tvorba, může si kromě výše zmíněných Pozdravů z Liberce pustit také song Rétorika moci, nebo protirasisticky a protixenofobně zaměřenou skladbu Trvalo tři generace (feat Bonus, Kato). V prosinci 2012 Lipo otevřeně podpořil kandidaturu Jiřího Dienstbiera na post prezidenta ČR ve volbách 2013, když natočil spot s názvem Chci změnu. Společenskými potížemi se zabývá také první singl Město, co spí z druhého alba „O duši“, v němž Lipo prostřednictvím výpravného videoklipu upozorňuje na vybydlenovou část centra svého rodného Liberce. K singlu se vztahovala také soutěž, jejíž výherci absolvovali s Lipem cestu do Berlína.

V květnu 2015 se Lipo zapojil do projektu České televize k filmové trilogii Jan Hus. Přední čeští rappeři zhudebnili Husovy myšlenky. Lipo se věnoval tématice jeho života v pravdě a výsledkem byl klip Terapie. Že umí vyjádřit svůj názor na situaci ve společnosti, už Lipo ukázal mnohokrát.

Kromě vlastní tvorby se Lipo věnuje i režii videoklipů. Mimo vlastních klipů točil například video k hitu Navěky Tomáše Kluse a Anety Langerové, dále Levnou instituci a Kávu a sex Marka Ztraceného, Baby Mira Šmajdy, nebo Možná se mi zdáš a La La Debbi. Právě za režii La La byl Později následovaly i klipy pro skupinu Jelen nebo Davida Stypku a Ewu Farnou. Jeho dosud největším režisérským projektem je dokument Buď toho součástí. Popdoruj muziku! Ten se natáčel na konci roku 2013 a premiéru si odbyl na začátku března 2014. Snímek je zaměřen na děti druhého stupně základní školy, kterým se snaží vysvětlit problematiku nelegálního stahování hudby.

Talks